Blog thumbnail

Sosyal medyada aşkı bulabilir misin?

Blog thumbnail in ,

“Hank ve ben  2009’da IMVU’da tanıştık  . Hesabıma gönderdiğim avatarımın bir resmini gördü ve bana mesaj attı. Harika bir mizah anlayışı vardı ve benimkinden hoşlanıyor gibiydi. Ona birkaç mesaj gönderdikten sonra, ilk başta biraz konuşmaya başladık ve kısa sürede sonunda romantik (ve çok daha eğlenceli) olan bir arkadaşlık kurduk. Ben işteyken bile her zaman telefonda, Skype’ta, sohbet yoluyla konuştuk. Birbirimize söylediğimiz her şey alaycılıkla doluydu ve tüm şakalarımı bir başkasıyla ‘bir üste’ yapmasına bayıldım.

2011’in başlarında bizzat görüşmeye karar verdik ama ben Arizona’da yaşıyordum ve o Michigan’da yaşıyordu. İkimiz de çok gergindik! En azından öyleydim. Michigan’dan Arizona’ya gitmesi birkaç gün sürdü, bu yüzden yolculuk için telefonla iletişim halindeydik. Kışın Arizona’ya hiç ayak basmayan bir kışlık montla akşamın çok geç saatlerinde geldi – Ocak ayının tişört ve şort havası olduğuna inanamıyordu.

İkimiz de çok yorgunduk ama aynı zamanda neşeliydik ve sonunda yüz yüze tanıştık. Ancak bana doğru yürüdüğü an sinirler kayboldu ve sanki onu her zaman tanıyormuşum gibiydi. Bir büyük kucaklaşma ve  gerisi tarih ! “

Kaprisler ve Hank, dünyanın en büyük avatar tabanlı sosyal ağı olan IMVU’da tanışan ve gerçek hayatta evlenen birçok çiftten sadece biri. Sosyal deneyimin fotoğraflar, yorumlar, beğeniler ve paylaşımlarla sınırlı olduğu Facebook, Instagram, Twitter ve Snapchat gibi geleneksel sosyal medya sitelerinin aksine, IMVU, sohbet odaları, gerçek sohbet gibi sürükleyici ve hayatla gerçekten sosyal olan bir çevrimiçi deneyim sağlar. ve hepsine sahip olduğunuz, kişiselleştirdiğiniz ve sevmeyi öğrendiğiniz bir avatardan paylaşılan deneyimler. IMVU’daki avatarların en iyi benliğimizi temsil etmesinden zarar gelmez. Onlar bizim idealize edilmiş versiyonlarımızdır: Spor salonuna daha sık gidersek, diyetlerimize bağlı kalırsak ve Elle veya GQ için bir yan koşuşturma modellemesi yapsaydık nasıl görünürdük.

Avatarlar hiper gerçek olsa da, ekrandaki eylemleri gerçekçi ve gerçek hayat etkileşimlerini simüle etmek için incelikli. IMVU’daki sözel olmayan ipuçları, IRL (Gerçek Hayatta) kadar önemlidir. Avatarlar sırıtabilir, gerginlik gösterebilir, göz kırpabilir ve sarılabilir. Avatarlar beşlik çaktığında, mutluluk duygusu bir barda, stadyumda veya iş yerindeki bir dinlenme odasında olduğu kadar elle tutulur.

Peki bu çevrimiçi ilişkileri başarılı kılan nedir?

Yalnızca avatarınızın neye benzediğini değil, aynı zamanda nasıl davrandığını da kontrol edebilmenin ek faydası sayesinde, kullanıcılar gerçek hayattan daha erişilebilir, kontrollü, küratörlü ve anlamlı bir şekilde iletişim kurma yetkisine sahiptir. Flört etmeye yeni başlayanlar veya sosyal ortamlarda utangaç olanlar için,  IMVU avatarları Sosyalleşmeyi denemek, potansiyel bir partnerin sularını test etmek, başka birine ulaşma pratiği yapmak için – çok az başarısızlık riski ile – bir koruma ve anonimlik duygusu verin. Yaptığınız her hareketi analiz ederek kaç kez ilk randevunuzu terk ettiniz, o ilk karşılaşmada çok ileri, fazla çekingen, çok aceleci olduğunuz için kendinizden şüphe duymaya veya daha da kötüsünü suçlamaya düştünüz? Kontrol ettiğiniz bir şeyin perdesinin arkasında flört etmenin özgürlüğünü hayal edin – neye benzediğinizi, ne giydiğinizi, nasıl giyindiğinizi, nasıl hareket ettiğinizi ve ne söylediğinizi.

Çevrimiçi teknoloji, daha hızlı ve daha doğrudan bir bağlantıya sahip olmayı sağlar. IRL ile tanışmadan önce çevrimiçi iletişim kurmak, benzer ilgi alanlarına sahip kişilerin uzak mesafelerde bir araya gelmelerine yardımcı olarak aslında güçlü ilişkiler geliştirebilir. Çevrimiçi tanışan ve daha sonra gerçek hayatta evlenen çiftlerin çoğu, çevrimiçi buluşmanın yüz yüze sormayacakları soruları sormalarına izin verdiğini ve genellikle yüz yüze tanışmadan önce aşık olduklarını söylüyorlar. Potansiyel aşıklar yüzeysel sapmaları görmezden gelir ve insanlar her birine daha hızlı ve daha derin bir şekilde açılır.

IMVU’da, insanların yeni insanlarla tanışmalarına ve sosyal ilişkilerini derinleştirmelerine yardımcı olmanın yollarını araştırıyoruz. IMVU’daki paylaşılan deneyimler, insanların bağ kurmasına, arkadaşlıklar kurmasına ve hatta zamanla daha romantik ilişkiler geliştirmesine yardımcı olur. Ve bu, çeşitli araştırmalara göre, bir kişinin diğer insanlarla bağlantı kurma arzusu nedeniyle daha mutlu olmanıza ve daha uzun yaşamanıza yardımcı olur.

Dünyanın her yerinden 200 milyondan fazla kullanıcı arasından seçim yapabileceğimizden, yeni bir arkadaş, belki de romantik bir partner olabilecek biriyle tanışma ihtimali kullanıcılarımızın lehinedir. Modern günümüz Romeo, Hank ve onun gelinini Kaprisler’de bulma aşk hikayesinin sözleriyle, sosyal medyada aşkı bulmak için bir kaç tavsiye: “Öncelikle – gerçek hayatta olduğu gibi, kendin ol. Ruh eşiniz dışarıda ve IMVU onlarla tanışmanıza yardımcı olabilir! İkincisi, IMVU’da gördüğünüz birine merhaba demekten asla korkmayın. İnsanlar düşündüğünüzden çok daha kibar ve sohbet etmeye daha istekli. Tıpkı gerçek dünyada olduğu gibi, ilgi uyandırmak için ilk görüşme gerekir ve bunu yaptığınızda gerisi kolaylaşır. “

MissMaya ve TStone: “TStone ve ben 2011’de diğer IMVU yaratıcılarıyla sohbet ettiğimiz bir odada tanıştık. Sonraki haftalarda, arkadaşlığımız o Kasım ayından daha fazla ay sonra bir şeye dönüşene kadar IMVU’da arkadaş olarak birbirimizi tanımak için birlikte saatler geçirdik. Aylarca telefonda konuştuktan sonra, gerçek hayatta tanışmaya karar verdik. Benimle buluşmak için memleketime 600 km [370 milden fazla] gitti ve tıpkı ikimizin de bildiğimiz gibi, yanan bir ev gibi yolumuza devam ettik. Sonunda aynı ay birlikte yaşamaya başladık ve o zamandan beri ayrılmazız… altı yıldır! Yaratmayı bir hobiden daha fazlasına dönüştürmek için ihtiyacım olan desteği onda buldum. Hem duygusal hem de profesyonel düzeyde birbirimizi anlıyor ve destekliyoruz – buna sahip olduğumuz için çok şanslı olduğumuzu düşünüyorum.

Izis & Y0AN: “Benim adım Izis ve erkek arkadaşım Y0AN. İkimiz de Fransa’da yaşıyoruz, o Paris’te yaşıyor ve ben Paris yakınlarındaki Créteil adında küçük bir kasabadanım. IMVU’da bir Fransız sohbet odasında tanıştık. Dükkanım için erkek modellere ihtiyacım vardı, bu yüzden avatarının görünüşünü sevdiğim için bana yardım etmek isteyip istemediğini sordum. Gerçekten nazikti ve beni odama kadar takip etti, böylece bazı ürünlerimi giyerken fotoğraflarını çekebildim. Fotoğraf çekiminden sonra birbirimizi tanımaya başladık ve birbirimize yakın yaşadığımızı fark ettik.

Her gün konuşmaya başladık ve IMVU’da arkadaş olarak birbirimizi ekledik, sonra birbirimize telefon numaralarını verdik ve sonunda Paris’te alışveriş yapmak için çok popüler bir mağaza olan Galeries Lafayette’de buluşmaya karar verdik. O büyülü günün ardından birbirimizi görmeye devam ettik ve birbirimizi görmeden bir gün bile kalamadık. Aşık olduğumuzu fark ettik ve şimdi birlikte yaşıyoruz. Bu 14 Şubat, nişanlı bir çift olarak birlikte ilk sevgililer günümüz olacak. “

 

 

 

 

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shopping cart

0

No products in the cart.

Enter your search & hit enter